Mezőkovácsháza lepkéi, mint természeti környezetben a Rajta-erdőben, illetve Mezőkovácsháza bel – és külterületén lelhetők fel, míg lepkegyűjteményként a Mezőko- vácsházi Hunyadi János Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium első emeletének 213. számú helyiségében tekinthetők meg. Mezőkovácsháza lepkéit Sarkadi László az intézmény egykori biológia tanára több évig rendszeresen, tudományos igénnyel kutatta. A lepkék begyűjtésének helyszíneiként a Rajta-erdő, az útszélek, a kultúrák, valamint Mezőkovácsháza belterületei szolgáltak. Kutatásainak módszerei az éjszakai fénycsapdázás és a nappali hálós gyűjtések voltak, melyek a Körös-Maros Nemzeti Park engedélyével történtek. Az így összegyűjtött lepkék adatait a fogási naplójában jegyezte fel, hiszen elsődleges célja egy fajlista összeállítása volt. A rendszerezésnél a Szalkay József Magyar Lepkészeti Egyesület listáját vette alapul, míg a magyar nevek Buschmann Ferenc nevezéktanát követik. Az állatföldrajzi és ökológiai megjegyzéseknél Varga Z. – Ronkay L. táblázatait használta. Kistérségi, alföldi, sőt országos vonatkozásban is említésre méltó adatok születtek a négy évig tartó rendszeres gyűjtések eredményeként.

Összesen 350 fajt sikerült azonosítania, – közülük 14 védettet (köztük 4 „Vörös Könyves”, 3 EU jelentőségűt), mely mennyiség a Kárpát-medence lepke faunájának 10%-át jelenti! Ezt követően elkészült a gyűjtemény is, mely minden fajból bemutat egy-néhány egyedet, tekin- tettel az ivari eltérésekre és a különböző varianciákra. A preparált egyedekről fajonként fotókat is készített, melyek segítséget jelenthetnek az érdeklődők számára a határozásban.

Védett fajok: farkasalma lepke, díszes tarkalepke, nagy tűzlepke, kis fehérsávos lepke, halálfejes lepke, kis páva- szem, szarkalábbagoly.

További védett fajok: fecskefarkú lepke, kardoslepke, nagy-, és kis rókalepke, nappali pávaszem, atalanta lepke, C-betűs lepke.

A lepkék bemutatása, megismerése hozzájárulhat az esztétikai neveléshez, a környezettudatos életmódra neveléshez, hiszen megóvásuk csak így lehetséges. A védett fajok döntő része nappal repül, a fotók és a gyűjtemény segítségével ezáltal könnyebben megismerhetőkké válnak, ami védelmük elengedhetetlen feltétele!