A mézes aprósütemények helyi mesterei Tóth Jánosné és Borsi Gyuláné már közel tíz éve sütik a szebbnél-szebb mézeskalácsokat, melyet örömmel és szívvel-lélekkel tesznek, sokakat megörvendeztetve ezzel.
Tóth Jánosné Julika néni Battonyán született 1951.július 10-én. Gyermekkorát Mezőkovácsházán töltötte, a településen járt általános iskolába is. A középiskolai tanulmányait Békéscsabán végezte. 1969-ben hazajött Mezőkovácsházára és a helyi ÁFÉSZ-nél dolgozott 23 évet. Párt talált, majd 1976-ban megszületett lánya, Mónika. A GYES alatt ismerkedett meg a kézimunkázás örömé- vel, kevés szabadidejét hímzéssel töltötte. Sok évvel később került közelebb a mézeskalács készítéséhez, amikor is egy karácsonyi időszakban úgy gondolta, a legjobb vendégváró sütemény a mézes lesz az ünnepekre érkező lánya fogadására. Lányát, Mónikát elvarázsolták édes- anyja mézes süteményei, ezért biztatta őt a folytatásra. Úgy gondolta, ez lesz az a tevékenység, amivel a már gyermekkorban megmutatkozó kézügyesség tovább fejleszthető. Meg is találta azt a személyt, akitől ezt a szép mesterséget tanulni érdemes. Lázár Juli népi iparművész évek óta oktatott felnőtteket és gyermekeket egyaránt. Terve megvalósításához társul kedves szomszédasszonyát, Ica mamát választotta, akivel 2011 év vége felé úgy döntöttek, hogy a következő évben az amatőr szintről magasabb szintre emelik tudásukat, ezért elutaztak Békésszentandrásra, hogy részt vegyenek Lázár Juli nép- művész képzésén.
Borsi Gyuláné Ica néni 1957. május 18-án született Mezőhegyesen. Gyermekkorát ő is Mezőkovácsházán töltötte, itt járt általános iskolába is. Középfokú tanulmányai is a településhez kötötték, hiszen a békéscsabai kötöttárugyár kihelyezett szakmunkásképzésének tanulója volt. A szakma megszerzését követően férjhez ment, 1974-ben született fia, Gyula. 18 évig varrt, majd a helyi baromfiüzemben helyezkedett el, ahol 2009-ig dolgozott. A Lázár Julitól tanultak alapján már maguk által ki- gondolt formák, minták valósulhattak meg Ica és Julika konyhájában, mely sorra kápráztatta el a közvetlen környezetüket. A gyönyörű boszorkányos mézes sütemények híre gyorsan terjedt, így készült már mézeskalács ballagásra, esküvőre, karácsonyra, húsvétra, és nyugdíjba vonulás alkalmából is.
Elsőként a helyi kézműves szakkör egykori vezetője, Dunainé Pszota Mária kérte fel őket a tudományuk be- mutatására, melynek köszönhetően két alkalommal is prezentálták magukat a szakkör tagjainak. Majd 2019 augusztusában, a Kovácsházi Napok keretében a Mezőkovácsházi Városi Könyvtár szervezésében megvalósult
„Mézeskalácsháza” elnevezésű kiállításon debütáltak a nagyközönség előtt, amelynek során ugyancsak elnyerték a látogatók elismerését. Ezt követően 2019. szeptember 7-én, Békéscsabán, a Megyenapon kápráztatták el az érdeklődőket.