Dunainé Pszota Mária 1954. március 13-án született Békéscsabán. Általános és középiskolai tanulmányait követően Budapesten a HoSiMinh Tanárképző Főiskolán tanult, ahol népművelő és pedagógiai szakos tanárképesítést kapott. Később Kaposváron elvégezte a szövőszak- kör vezetői, a bábcsoport vezetői, majd Budapesten a népi játszóház vezetői, a népi játék és kismesterség oktatói tanfolyamokat. 1988 áprilisában visszaköltözött Békés megyébe és a Mezőkovácsházi Városi Művelődési Központban tevékenykedett 23 évig, mint népművelő. Az 1990-es évektől, amikor a gyermek és ifjúsági közművelődéssel foglalkozott, szakkörök, klubok létrehozását kezdeményezte, illetve menedzselte. Nevéhez fűződik több művészeti gyermekszakkör alapítása, többek között a „Mütyür” Szakkör elindítása, emellett rendszeresen vezetett játszóházakat is. Mindezeken felül segédkezett a Crazy Theatrum-ban, majd későbbiekben a DUMA Színház munkájában is. Vezetésével alakult meg 2018. november 6-án – 43 alapító taggal – a Kovácsházi Kézműves Kör. Önálló szövő alkotóként is elismert szakember volt. 2006-ban a

  1. Országos Textiles Konferencia „Ágy és környezete”

elnevezésű pályázaton három darabos kollekciójával   a

  1. díjat nyerte el, majd 2010-ben a XII. Országos Textiles Konferencián és pályázaton különdíjat kapott. A

XIV. Országos Textiles Konferencia „Gyapjú a magyar textilkultúrában” című pályázatán kiemelkedő alkotásai által arany díjban részesült. Az elmúlt 25 évben munkái több mint 500 helyen megfordultak, belföldön és külföldön egyaránt. Munkáját a Békés Megyei Népművészeti Egyesület 1999-ben „Békés Megye Népművészetéért” ki- tüntetéssel ismerte el, majd 2010-ben „Mezőkovácsháza Város Szolgálatáért” elismerést kapott a várostól, majd ugyanez évben a Minisztérium Wlassics Gyula-díjjal méltányolta munkásságát. 2016-ban a Jövő Nemzedék Tanításáért-díjat kapta meg a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elismeréseként, 2019-ben pedig a Budai Várban tartott Mesterségek Ünnepén Károlyi Zsiga-díjat vehetett át, melyet az évtizedek óta végzett áldozatos közösségszervezői tevékenységének elismeréséül ítéltek oda neki.

Dunainé Pszota Mária városunk jelenkori népművészetének egyik legjelentősebb és legelismertebb alkotója 2020-ban hunyt el. Pótolhatatlan űrt hagyva városunk kulturális, művészeti életében.