A Dél-Békés Mentőcsoport (DBMCS) és a szervezetet fenntartó Dél-Békés Mentőcsoport Katasztrófavédelmi Alapítvány elsődlegesen önkéntes mentőszervezetként működik a térségben (a Mezőkovácsházi és az Orosházi járásban), ugyanakkor az önkéntes közösség megszervezése, a tagok toborzása, a szervezet és munkájának megismertetetése folyamatos közösségi jelenlétet, közösségszervezést igényel a mentőcsoporttól és az alapítvány részéről egyaránt. A szervezetek 2013-as alakulásakor, a mentőcsoport minősítésén mintegy 100 fős önkéntes közösség vett részt, majd a térségi szervezet megerősítésére települési szintű toborzás és helyi közösségek kialakítása kezdődött meg, így a DBMCS és a fenntartó Alapítvány beépült a települések közösségébe, számos civil és önkormányzati szervezettel alakított ki együttműködést.
Az életmentésen és a térséget sújtó katasztrófahelyzetek kezelésén túl a DBMCS elkötelezett az egészségnevelés és az egészséges életmód népszerűsítése mellett, így szívesen oktatják az újraélesztést az érdeklődő közönségnek, egészségügyi szűréseket végeznek és egyéb közösségi programokat szerveznek, ahol meg lehetett ismerkedni a munkájukkal.
A DBMCS egy mentőszervezet, egy csapat, egy család, egy olyan önkéntesekből álló közösség, amely értékeket teremtett és teremt, hagyományokat ápol, közösségeket formál, folyamatosan keresi és kihasználja a lehetőségeket, melyekkel hozzájárulhat a térségben élők mindennapjaihoz. Ugyanakkor önkéntes mentőszervezetként ott segít, ahol tud. Két alkalommal teljesítették már a nemzeti minősítési elvárásokat, részt vettek határon túli mentőgyakorlatokon, közlekedési balesetnél, viharkároknál nyújtottak segítséget, és aktív szerepet vállaltak a pandémia idején a térség védekezésében.
Közösségi programjaik közül kiemelkedő a 2014-ben megrendezett Önkéntes Majális, amelyen polgárőrök, rendőrök, tűzoltók, önkéntes tűzoltók, katasztrófavédelmi szakemberek vettek részt. A rendezvényt sportvetélkedőkre építették, focikupát, főzőversenyt, akadályversenyt szerveztek, majd az összesített pontszámok alapján győztest hirdettek, akik értékes nyereményeket kaptak. Továbbá ki kell még emelni a szintén saját rendezésben, 2018-ban megvalósított mezőkovácsházi bűnmegelőzési napot, ahol egy közúti baleseti szimulációval hívták fel a középiskolások figyelmét az alkohol és a drog veszélyeire, a mentés bemutatásán túl hasonló helyzetet túlélt (több esetben megsérült) fiatalokkal folytattak közösségi beszélgetést, továbbá oktatták az újraélesztést.