Egy projekt „közösségünk fejlődéséért”
Három település – Mezőkovácsháza, Végegyháza, Mezőhegyes – és egy civil szervezet – Dél-Békés Mentőcsoport Katasztrófavédelmi Alapítvány – összefogásával kijelölt célterület közösségi együttműködésének erősítése, az alulról jövő kezdeményezések térnyerése, a lakosság tervezésbe, szervezésbe, programokba való bevonódása a projekt elsődleges célja. Hosszú távon pedig a települések népességmegtartó erejének javítása a legfőbb cél, amiért a projektgazdák közötti együttműködés létrejött.
A 2017-es tervezés során az előkészítők figyelembe vették, hogy mindhárom településen meghatározó közösségi élet működik, feltérképezték azok összetételét, a vezető szerepet vállaló személyeket és szervezeteket, majd a pályázati felhívás által megfogalmazott szakmai elvárásokat „összegyúrták” a helyi igényekkel. Így születtek meg azok a programelemek, amelyeknek később a közösségi felmérések adtak részletes szakmai tartalmat, és mind a kislétszámú közösségi „összejövetelek”, mind a nagyobb létszámú prevenciós célú rendezvények a lakossági igények szerint alakultak ki. Ezeket a terveket egy ún. Cselevési tervben foglalták össze a projektgazdák.
A projekt egyik fontos eleme, hogy a már meglévő, működő közösségi értékekre alapoz. Ezért is volt elsődleges feladat a közösségi tevékenységek történeti feltárása, amelyről egy összefoglaló tanulmány készült mindhárom település vonatkozásában, és ez megalapozta az azonos témájú kiállításokat is.
Az együttműködés dinamizálása és fenntartása céljával hívták életre a közösségi akciókat, eseményeket, az egyes programokat és folyamatokat, a részvételi fórumokat. De ezzel a céllal bővülnek a helyi nyilvánosság fórumai és jön létre a Közösségi információs pont is.
A közösségfejlesztés szakmai hátterét tapasztalatcserék és képzések útján szeretnék megteremteni, illetve megerősíteni a projektgazdák. Ide tartozik a projektben dolgozó szakemberek képzése, a döntéshozói szint ismereteinek bővítése és még az érdeklődő közösség tagjainak tudásbővítése is. A projektben aktívan közreműködők tapasztalatcseréje mellett pedig fontos célkitűzés az ún. stratégiai dokumentumok megújítása is.
Az eredetileg 36 hónapra tervezett – a világjárvány okozta korlátozások okán ez 39 hónapra tolódott – szakmai program megvalósításával, a felsorolt programelemekkel a konzorciumi települések szeretnék elérni, hogy fejlődjön a közösség tagjainak egymás iránti felelősségtudata, megerősödjenek a helyi civil közösségek, és az esetlegesen fennálló konfliktusok megoldódjanak, kialakuljanak az önkéntességgel kapcsolatos kompetenciák, felszínre kerüljenek a humánerőforrások. Ezek összessége pedig minőségi változás hoz a települések közösségi életébe.
A szakmai program megvalósításáért a szakmai vezető mellett mindhárom településen egy-egy közösségfejlesztő dolgozik, aki a helyi közösség tagjaival szoros kapcsolatot tart a célok elérésre érdekében.