A bűnmegelőzés volt a téma Mezőkovácsházán, 2022. február 16-án, amikor is dr. Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója tartott előadást a helyi fiataloknak az internet veszélyeiről. Az interaktív program alkalmából majdhogynem megtelt a Kalocsa Róza Művelődési Központ színházterme.
A hallgatóság soraiban ülőkről a szakértő megállapított és kijelentette, hogy ők már a digitális bennszülöttek társadalmi csoporthoz tartoznak, és a tapasztalatok szerint tudatosabban használják az internetet, mint az idős korosztályhoz tartozók. Ugyanakkor a tudatosság szempontjából még van min javítani az internetes biztonság körében, mert nem elég ismerni a lehetőségeket, azokat alkalmazni is kell.
Dr. Garamvölgyi László elmondása szerint a gyerekek mélységében ismerik az internet veszélyeit, a biztonságos internethasználattal kapcsolatos információforrásokat is ismerik, az más kérdés, hogy mennyire használják azt itt megszerzett ismereteket. Ugyanakkor az a szakember véleménye, hogy a felnőtt társadalom tagjai még kevésbé használják a biztonsági funkciókat.
Az előadó a Microsoft Magyarország felmérésének adatait megosztva a mezőkovácsi közönséggel elmondta, miszerint a gyerekek 62 %-a szembesült már valamilyen veszéllyel az online térben. Ezek közül kiemelte a kéretlen internetes kapcsolatfelvételt, a gonosz bánásmódot, a cyberbullying-ot, a trollkodást, a célzott negatív hozzászólásokat, a kéretlen szexuális tartalmú üzeneteket, az online bántalmazást, a mémeket, a zaklatást, a kényszerítést, a bántó kommenteket. Arra is mondott példákat, hogy a bűnözök mit és milyen eszközökkel tudnak elérni. Az internetes csalások kapcsán felhívta a figyelmet olyan árulkodó jelekre, amelyek alapján kiszűrhető, hogy nem egy valós, komoly szolgálató áll a kínálat mögött, és ilyenkor nem érdemes kapcsolatba lépni a hirdető féllel. Ilyen figyelmeztető jelek lehetnek a hamis sneakerek, a gyenge webshop küllem, a korlátozott fizetési opciók, a helyesírási hibák, a szerkesztési hibák, hihetetlen akciók, impresszum hiánya, felhasználói szerződés hiánya, jótállás hiánya, korlátozott elérési adatok, hihetetlen nyereményjátékok.
Az előadás legfontosabb üzenete mégis az volt, ha a fiatalok veszélyt érzékelnek, ne féljenek segítséget kérni. Fontos, hogy dokumentáljuk a történteket, sokat számít az időfaktor, de a legfontosabb, hogy mindig legyen körülöttünk olyan ember, akihez bizalommal tudunk fordulni és segítséget tudunk kérni tőle.
Az Országos Rendőr-főkapitányság első szóvivője, ma már nyugalmazott dandártábornok, arra is felhívta a figyelmet, hogy a bűnmegelőzés tanult ismeretek alapján működik. – Ha ezeket valaki elsajátítja, jó eséllyel nem lesz digitális bűncselekmény áldozata, de elkövetője sem. Generálisan is az a véleményem, hogy minden bűncselekményt jobb megelőzni, mint büntetni – fogalmazott dr. Garamvölgyi László. A szakembertől azt is megtudtuk, hogy a középiskolákban működtetik az ún. ELLEN-SZER Programot, ami a káros szenvedélyek megelőzéséről szól. A sok éve működő általános iskolai DADA Program folytatásaként is értelmezhető, célirányosan a 16-17 éves korosztály problémáival, azok megelőzésével, kezelésével foglalkozik. Ugyanakkor a szakember szerint, ha gyerekről van szó, „nem spórolható meg a felnőtt társadalom felelőssége, különösen az internethasználat szempontjából”.